Gdzie szukać pracy w 2023 roku?

Rynek pracy w Polsce jest stabilny. Stopa bezrobocia w skali kraju wynosi 5% (dane z czerwca 2023 roku), choć w niektórych regionach nie przekracza 2%. Znalezienie pracy jest więc możliwe i to w różnych branżach. W jaki sposób szukać zatrudnienia?

Portale z ogłoszeniami o pracę

Współcześnie pracę najłatwiej znaleźć, wykorzystując do tego narzędzia, jakie daje wirtualna sieć. W internecie w kilka chwil można uzyskać dostęp do tysięcy ofert zatrudnienia. Wystarczy wpisać frazę „praca” i dodać do niej nazwę miasta lub stanowiska, którego się szuka. Lepiej jednak podejść do sprawy bardziej metodycznie. Zamiast na oślep wpisywać w wyszukiwarkę różne hasła, lepiej wejść na jeden ze znanych portali z ogłoszeniami o pracę. Takie strony pozwalają ustawić różne filtry dotyczące preferowanego miejsca wykonywania pracy, stanowiska i jego poziomu, branży, a nawet oczekiwanych zarobków, rodzaju umowy czy wymiaru etatu. W ten sposób można szybko i łatwo wyselekcjonować potencjalnie interesujące oferty, a następnie na nie zaaplikować. Warto jednak pamiętać, żeby przed wysłaniem CV zawsze dokładnie przeczytać dane ogłoszenie. Nie powinno się też wysyłać życiorysu zawodowego hurtowo, tylko za każdym razem dopasowywać go do wybranej oferty.

Profesjonalne agencje zatrudnienia

Szukając pracy, warto też odwiedzać strony agencji zatrudnienia. Kluczowe, aby były to sprawdzone i profesjonalne przedsiębiorstwa, które od dawna działają na polskim rynku i znają jego specyfikę. Dobry przykład stanowi firma Randstad. Jej strona dostępna jest pod adresem: https://www.randstad.pl/.

Z pomocy agencji zatrudnienia warto skorzystać zwłaszcza w kilku przypadkach. To polecane rozwiązanie dla osób szukających zatrudnienia tymczasowego lub dodatkowego zarobku, pracowników z małym doświadczeniem zawodowym (m.in. uczniów i studentów), seniorów, a także tych, którzy od dłuższego czasu pozostają bezrobotni. Oprócz tego agencja pracy często pomaga cudzoziemcom szukającym zajęcia zarobkowego w Polsce. Jednak tak naprawdę każdy może się do niej zwrócić. Dobre agencje mają szeroki wybór ofert zarówno z branż niewymagających szczególnych kompetencji, takich jak produkcja czy magazynowanie, jak i bardziej zaawansowanych, np. administracji, IT, handlu lub przemysłu.

Media społecznościowe 

W dzisiejszych czasach coraz mniej osób wyobraża sobie życie bez mediów społecznościowych. Warto wykorzystać je także do poszukiwania pracy. Kluczową rolę grają tu specjalistyczne, biznesowo-zawodowe portale skoncentrowane na relacjach między pracownikami i firmami. Najlepiej mieć profil na takiej stronie, ponieważ dzięki temu można budować swój wizerunek oraz umacniać pozycję zawodową.

Ponadto szukanie pracy w social mediach może odbywać się na zwykłych portalach tego typu (takich jak chociażby Facebook). Funkcjonuje na nich wiele grupek przeznaczonych dla kandydatów do pracy. Są to zarówno grupy ogólnopolskie, jak i lokalne. Wiele z nich zrzesza potencjalnych pracowników lub pracodawców z konkretnych branż, np. marketingu, IT lub logistyki. Można na nich zarówno publikować posty, by zaprezentować się jako ciekawy kandydat, jak i odpowiadać na ogłoszenia zamieszczane przez rekruterów.

 

Artykuł zewnętrzny

0 komentarzy

Dodaj komentarz