Celem każdej firmy jest powodzenie w interesach i płynność finansowa. Niestety nie zawsze jest to takie proste, a problemy z budżetem mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie. Jeśli są one przejściowe, na ogół można sobie z nimi jakość poradzić. Sytuacja wygląda znacznie gorzej, kiedy długi się nawarstwią, a firma traci płynność finansową. Wtedy może okazać się, że jedynym wyjściem jest przeprowadzenie restrukturyzacji. Poznaj finansową restrukturyzację firmy jako sposób na zarządzanie ryzykiem i optymalizację.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja definiowana jest jako porozumienie pomiędzy wierzycielami, które ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości. W toku działalności firmy może się zdarzyć, że stanie się ona niewypłacalna. Oznacza to, że nie reguluje zobowiązań finansowych dłużej niż przez trzy miesiące i nie ma możliwości spłaty długów. Druga sytuacja, kiedy można określić ją mianem niewypłacalnej związana jest z kwotą zadłużenia, która od ponad dwudziestu czterech miesięcy przekracza wartość majątku.
Jeśli zaistnieją opisane powyżej okoliczności, firma może wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego https://pragmago.pl/porada/restrukturyzacja-firmy-na-czym-polega-i-jak-wplywa-na-faktoring/. Jego celem jest osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, oddłużenie firmy, a tym samym uniknięcie upadłości.
Postępowanie restrukturyzacyjne wiąże się z tym, że firmie zostaje wyznaczony nadzorca lub zarządca sądowy. Jego zadaniem jest sporządzenie planu restrukturyzacji, który ma przekonać wierzycieli do wyrażenia zgody na porozumienie. Bardzo ważna w planie jest także optymalizacja finansów.
Zarządzanie ryzykiem w procesie restrukturyzacji
Ryzyko w kontekście restrukturyzacji może się wiązać z niewypłacalnością, a w konsekwencji ogłoszeniem upadłości. Umiejętne postępowanie względem ryzyka i dokładne określenie jego czynników w planie restrukturyzacyjnym może mieć pozytywny wpływ na wychodzenie przedsiębiorstwa z kryzysu i optymalizację finansów. W tym kontekście jest ono ważnym elementem składowym restrukturyzacji finansowej.
Najważniejszym założeniem zarzadzania ryzykiem jest określenie potencjalnych zdarzeń, które mogą wpłynąć na przebieg procesów restrukturyzacyjnych. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia, należy przyjąć odpowiedni plan. Jego najważniejsze elementy to: pomiar ryzyka, sterowanie ryzykiem oraz monitoring i kontrola.
W ramach tych działań osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem powinny:
- określić swój udział zarówno w opracowaniu, jak i wdrożeniu systemu zarządzania ryzykiem,
- wskazać sposoby monitorowania wdrożonych systemów, które pozwolą na ewentualne usprawnienia,
- przygotować plany awaryjne dla najbardziej prawdopodobnych czynników ryzyka,
- dokumentować ryzyko oraz sporządzać raporty dotyczące skuteczności działań.
Podsumowując, restrukturyzacja firmy polega na optymalizacji procesów związanych z zarządzaniem i spłatą zobowiązań. Dzięki takim działaniom można uniknąć upadłości i wyprowadzić firmę na prostą, dzięki czemu w dalszym ciągu będzie mogła sprawnie funkcjonować.
—
Artykuł sponsorowany
trudny moment dla każdego właściciela firmy